CZ / ENG

Aktuality LDOUB

Z nových knih našich členů 

Všechny se konají v 17.00 v salonku kavárny Café Kampus


Rozvrh nových Literárních střed již brzy...

 


Předsedkyně Hana Kofránková, místopředseda Václav Daněk.

Literární odbor byl součástí Umělecké besedy od jejího založení v roce 1863. Poté, co byla činnost spolku v roce 1990 obnovena, rozšířil se rozsah tohoto odboru o dramatické umělce. Nyní je to tedy literární a dramatický odbor (LDO). Jeho jádro tvoří spisovatelé, překladatelé, vydavatelé, režiséři a herci. Odbor pořádá ročně 8 – 10 pořadů prózy i veršů z nové tvorby svých členů. Tyto Literární středy spojené s autogramiádami se konají v prostorách Českého PEN klubu na adrese Praha 1, Klementinum 190 ve spolupráci se Společností přátel PEN klubu (www.pen.cz). Literáti a herci působí též na Hudebních útercích na pozvání hudebního odboru Umělecké besedy (obvykle se konají v kostele svatého Vavřince v Hellichově ulici 18 na Malé Straně). Dvakrát ročně, na začátku zimy a na konci jara, spolupořádá literární a dramatický odbor společenské večery původně nazývané spolkové Čaje. Posledních pár let se tato setkání odehrávají v restauraci Mánes s literárně hudebním programem, básnickou kuchyní a s štědrou tombolou z výtvarných a knižních darů besedního členstva.

K 140. výročí Umělecké besedy s titulem zakládajícího hesla V umění volnost byla vydána kniha Rudolfa Matyse s podtitulem Kapitoly z dějin Umělecké besedy.

Znovu začala vycházet a již k šestému číslu došla umělecká revue Život. Starobesední časopis stejného jména vycházel do roku 1949, v 30. letech byl jeho redaktorem Vladimír Holan. Nyní je šéfredaktorkou Vlasta Skalická, Rudolf Matys předsedou redakční rady.


logo-promed.png logo-zoubek.png logo-pamatnik.png logo-zastita-magistratu.png
Hlavní sponzor Umělecké besedy Podporují nás - Dědicové Ladislava Vycpálka Záštita hl.m. Prahy

Na hlavní banner webových stránek byly použity výňatky z rukopisů a obrazu zakladetelů umělecké besedy

Bedřich Smetana - prodaná nevěsta
Vítězslav Hálek - Básně její a z dálí na vlast (z literárního archivu památníku národního písemnictví)
Josef Mánes - Pod chalupou