Koutník Tomáš - dirigent

TOMÁŠ KOUTNÍKŽivotopis

Tomáš Koutník studoval na Pražské konzervatoři obory violoncello a dirigování a na Akademii múzických umění v Praze rovněž oba obory. Své dirigentské znalosti prohloubil na Mistrovských kursech u dirigentů Igora Markewitche a Kurta Masura ve Weimaru, studia ukončil stáží v Paříži a byl následně asistentem dirigenta Václava Neumanna v České filharmonii. Získal Zlatou lyru a 1.cenu v Mezinárodní dirigentské soutěži v Besanconu v roce 1977 a stal se finalistou Mezinárodní soutěže G.Fittelberga v Katovicích v r.1979.

Během své dosavadní činnosti působil Tomáš Koutník na postech dirigenta rozhlasových symfoniků v Bratislavě i v Praze, Sukova komorního orchestru v Praze, byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, Severočeské filharmonie Teplice, Státní filharmonie Košice a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Jako hlavní host. dirigent a um. vedoucí orchestru byl v roce 1995 pozván do Žiliny /“Slovak Sinfonietta of Žilina“ pro USA/a v roce 2000 ke Komorní filharmonii“Bohemian Chamber Orchestra of Pardubice“- také pro USA/. V letech 1988-1996 byl stálý hostující dirigent Hofer Symphoniker v Bavorsku.

Hostování Tomáše Koutníka zavedla mj. k těmto významným orchestrům:

Tokyo Philharmonic Orchestra, Berliner Symphonieorchester, Staatskapelle Weimar, Dresdner Philharmonie, Jenaer Philharmonie, Belgisches Radio en Televize Orkest Brussels, Slaska Filharmonia Katowice, Wroclawska Filharmonia, Luzerner Symphonie Orchester, L´Orchestre des Pays de Loire Nantes, Bulgarian National Philharmonic Orchestra Sofia, Slovenská filharmonie a k dalším hostováním v Dánsku, Francii, Německu, Itálii, Švýcarsku, Polsku, Bulharsku, na Kubě, v USA a Mexiku.

Koutníkovy nahrávky zahrnují více než 70 různých snímků pro Český a Slovenský rozhlas, Českou televizi, vydavatelství Praha, Harmonia Mundi/CDM, Bohemia Music, Notabene, Campion, Panton.

Tomáš Koutník je docentem dirigování na Akademii múzických umění v Praze, kde působí pedagogicky již od roku 1994, kromě toho je pravidelně lektorem Mezinárodních dirigentských seminářů pořádaných v České republice i v zahraničí./Kanada, Švýcarsko, Slovensko/.