Goldflam Arnošt - herec, dramatik, spisovatel

ARNOŠT GOLDFLAMŽivotopis

Arnošt Goldflam (nar. 1946) je spisovatelem, režisérem a hercem.

 

   Krátce studoval na lékařské fakultě v Brně, pracoval jako dělník a technický úředník, intenzivně se věnoval výtvarnému umění; v roce 1977 absolvoval studia činoherní režie na JAMU u Pravoše Nebeského; během školy hrával menší role v Divadle na provázku, učil se intenzívně u tamních herců a režisérů. Po absolutoriu na JAMU a ročním působení v satirickém divadle Večerní Brno prchl a dlouhodobě pak zakotvil v původně prostějovském, později brněnském HaDivadle

   Jako režisér a autor scénářů spoluvytvářel poetiku HaDivadla, která se projevila např. v inscenacích Život ze sametu barvy lila, Bylo jich 5 a ½, Guma, Dcery národa, Písek, Proces, Lidská tragikomedie, Idiot; od roku 1993, kdy opustil toto angažmá, pohostinsky občas režíruje nebo režíroval např. v Dejvickém divadle, Divadle Archa, Divadle Na zábradlí, Divadle Komedie, Divadle v Dlouhé, Klicperově divadle Hradec Králové, Ypsilonce, Národním divadle Brno a Praha, Městských divadlech pražských, občas v Polsku, Německu nebo Rakousku; kromě toho vyučoval  režii a tvůrčí psaní na divadelní fakultě JAMU, kde byl jmenován profesorem, pak občas vyučoval i jinde (Praha, Lodž).

   Je autorem více než čtyřiceti divadelních dramatizací (např. Kafkova Procesu, Proměny a Ortelu, Poláčkova Okresního města, Rothova Hotelu Savoy, děl Roberta Musila, D. Charmse, F. Werfela, J. Verna atd.) a více než 40 divadelních her (např. Horror, Písek, Pavel Jedlička a Jenda Krahulík, Útržky z nedokončeného románu, Oči bludných hvězd, Několik historek ze života Bédi Jelínka, Sladký Theresienstadt, Já je někdo jiný, Ředitelská lóže, Dámská šatna, Doma u Hitlerů, Ženy a panenky, Blbá Veruna, Achich, Hrůza v Brně ); část této tvorby je zaměřená na tzv. monodramata (Agatománie, Biletářka, Červená knihovna, Jeden den aj.).

   Jeho herecké začátky jsou spojeny účinkováním v Divadle na provázku (Alenka v říši divů za zrcadlem, Terapie aj.), nejčastěji bývá obsazován jako bizarní typ v televizi a filmu (Něžný barbar, Vyžilý Boudník, Dědictví aneb Kurvahošigutentag 1 i 2, Lotrando a Zubejda, Nuda v Brně, Proč bychom se netopili, Sněžný drak, Četníci z Luhačovic, Zookeepers Wife, O ztracené lásce, Teorie tygra, Zwerg Nase aj.), v poslední době hrál v Divadle v Dlouhé (Epochální výlet pana Broučka do XV. století, U Hitlerů... ) nebo v Ypsilonce (Faust, Spálená 16); moderoval v TV sérii vlastních pořadů s obecně kulturní tematikou Za dveřmi je A. G., Ve dveřích je A. G. a Mezi dveřmi je A. G., účinkoval v sérii Na houby, Vzhůru dolů, Rajské zahrady atd.).

   Zatím mu vyšlo pět povídkových knih (Pořád o jednom, Osudy a jejich pán, Tata a jeho syn, Podivné historky ze života, Hlavně o mamince) a knihy pro děti (Standa a dům hrůzy, Tatínek není k zahození, Tatínek 002, Sny na dobrou noc, O nepotřebných věcech a lidech atd.) a cca 12 knih divadelních her, posléze dva svazky sebraných divadelních textů (Horror a další hrůzy, Písek a jiné kousky).

   Texty AG byly přeloženy do němčiny, angličtiny, ruštiny, dánštiny, bulharštiny, rumunštiny, ukrajinštiny a polštiny. Některé se v zahraničí i hrály – Londýn, Bukurešť, New York, Vídeň, Wiesbaden, Čeljabinsk, Varšava atd.

   Namluvil také řadu CD s vlastními texty i s texty jiných autorů (Vančura, Poláček, Čapek, Wernisch, Dousková,Těsnohlídek, Pavlát a další).

   Arnošt Goldflam byl oceněn řadou významných cen, literárních i divadelních – Magnesia Litera 2005, Cena A. Radoka, Sukova cena, Cena křepelek a řada dalších, v r. 2011 byl oceněn jako „Živoucí poklad“ českého divadla.

 


Goldflam foto J. Kratochvíl

foto J. Kratochvíl