Eben Marek - herec, moderátor, písničkář

MAREK EBEN


Foto: NoJin


Životopis

Marek Eben (* 18. prosince 1957, Praha) je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Spolu se svými dvěma bratry (Davidem a Kryštofem) vystupuje ve skupině Bratři Ebenové. Je považován za jednoho z nejlepších českých moderátorů, opakovaně se umístil v divácké anketě Týtý na prvním místě v kategoriích moderátor publicistických pořadů či osobnost zábavných pořadů[1]. Vysoce ceněn je zejména jeho jemný a inteligentní humor. Je synem významného českého hudebního skladatele Petra Ebena a synovcem skladatele Ilji Hurníka. Jeho manželkou je Markéta Fišerová.


Moderátorská činnost

Mimo jiné moderoval např. cenu TýTý, soutěžní pořad O poklad Anežky České, StarDance …když hvězdy tančí. Velmi populární jsou i jeho rozhovory s osobnostmi Na plovárně, které byly zpracovány i v knižní podobě. Moderuje i televizní zpravodajství z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.


Divadelní činnost

V roce 1979 vystudoval hudebně-dramatický obor pražské konzervatoře a poté získal angažmá v Divadle Vladimíra Nezvala v Karlových Varech a v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně. Ve Studiu Ypsilon účinkoval od roku 1983 do roku 2002. Zde účinkoval např. v inscenacích Divadlo za časů Nerona a Seneky, Vosková figura, Amerika, Sebevrah. V současné době hraje v Mozartovi v Praze, Prodané nevěstě, Praze stověžaté. Nyní účinkuje v inscenacích Mozart v Praze, Někdo to rád horké, Okno, Srdce (také autor hudby), Prodaná nevěsta a Praha stověžatá.


Hudební činnost

Marek Eben na koncertě v Berouně roku 2009. Je autorem hudby a písní k inscenacím Matěj Poctivý, Vosková figura, Othello, Amerika. Hudbu píše i pro jiná divadla, například pro Zimní pohádku. Marek Eben vytvořil texty písní, hudbu nebo dabing mnoha různých hudebních nahrávek pro děti. Například hudbu k Poste restante (seriál) a rep na začátek každého dílu. Je vedoucím folkové skupiny Bratři Ebenové, která svá alba vydává u společnosti Sony. Od roku 2000 spolupracuje s vydavatelstvím Supraphon. Zlatou desku a dokonce dvojnásobnou Platinovou desku získal v roce 2003. Napsal několik textů písní Vladimíra Mišíka a Jaroslava Nejezchleby.

(Zdroj: wikipedia.org)