Zdravím a srdečně zvu na výstavu,

která se bude konat od 6. 10. do 28. 11. 2021 ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha v Chrudimi.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 5. 10. v 18 hodin.

Jedná se o třetí společnou výstavu s Lindou Klimentovou a Markétou Zlesákovou. K vidění budou malby a grafiky ovlivněné krajinami a prožitky Nového Zélandu.
Více viz pozvánka a tisková zpráva v příloze. Ještě více viz výstava v Chrudimi :-)


S přáním krásných dnů

 


Zdenka Hušková

 

 

 

 

Tisková zpráva

ZELENÝ OSTROV

Linda Klimentová, Zdenka Hušková, Markéta Zlesáková

 

Výstavní síň Divadla Karla Pippicha v Chrudimi

  1. 10. – 28. 11. 2021

Vernisáž úterý 5. října 2021 v 18 hodin

 

Chrudimská beseda připravila pro fanoušky umění a cestování výstavu, díky níž je možné se přenést do vzdálených konců světa, až na opačnou polokouli k protinožcům. Tři studentky pražské Akademie výtvarných umění odjely v první dekádě nového tisíciletí na Nový Zéland. Na různě dlouhou dobu, s různým programem a očekáváním. V průběhu následujících asi patnácti let vznikaly tři rozdílné odezvy, odlišné pohledy na exotické místo, proslavené mezitím natáčením Hobita a Pána prstenů. Všechny tři autorky si vedly deníky, skicáky, fotografovaly.

Umělci z Čech se za poznáním světa v minulých staletích vždycky vypravovali na jih, do Říma, Florencie, Benátek, do Francie nebo aspoň do Mnichova. Přiváželi si zpět nové zkušenosti lidské i umělecké. Dnes se jezdí spíše do Londýna, New Yorku nebo do pralesa.

Zelený ostrov představuje zdraví, úrodnost, dobrý život, zaslíbenou zemi. Je to obdoba kontinentálního snu o kopcích a údolích mlékem a medem oplývajících. Mnozí si vzpomenou na Paula Gauguina, který hledal na oceánských ostrovech oddělených od pevniny tisícem kilometrů moře zemi nezkaženou civilizací. Nikdy ji nenašel, přesto na Markézách a na Tahiti vznikly úchvatné obrazy s exotickými a přece tak blízkými náměty a barvami, jež neměly nic společného s šedí průmyslových měst. A stal se předchůdcem mnohých moderních směrů, včetně fauvismu. Oddech od civilizace hledáme stále, přestože se kulturních výdobytků nedokážeme vzdát (obvykle) na dlouho. Co lze na vzdálených ostrovech najít ve třetím tisíciletí, kdy se svět zmenšil a leccos dokážeme pozorovat online kamerami přes obrazovku počítače? Lidé, příběhy a hlavně příroda nás na obrazech tří mladých umělkyň příjemně překvapí.

Éterické krajiny Lindy Klimentové s protrhanou mlhou a skromnými paprsky slunce, prohřáté pláže, kořeny, písek, moře, lesk mušlí, kameny kohatu, lehoučká bělostná oblaka jsou stále přítomnou vzpomínkou. Zdenka Hušková nás prostřednictvím grafických soutisků obklopila tisícem variant zelené. Skrze linoryty vstupujeme do pralesní architektury, kde s úžasem hledíme vzhůru do korun stromů, do hloubi divočiny, se stíny živých tvorů a hustou neprostupnou tříští křovisek, lián, měkkého mechu a ostrých trnů.

Markéta Zlesáková měla čas prozkoumat novozélandská města, objevila zde fascinující svět urbexu a graffiti, jež se staly součástí kompozice jejích posledních obrazů společně se záhadnými Rebarborkami. Cesta na Zelený ostrov s malbami a linoryty nechť je přívětivým potěšením v době, kdy cestovat a poznávat nové kraje není snadné.                 

Martina Vítková

 

Kontakt:

Ondřej Jirásek, Chrudimská beseda, 603 881 002, jirasek@chbeseda.cz

Martina Vítková, kurátorka výstavy, 604 125 028, martina.vitkova7@gmail.com