CZ / ENG
JIŘÍ VOVES




Životopis

Narozen 4. 1. 1945 v Pardubicích.

Studia v letech 1963–1969 na ČVUT Praha - architektura u prof. J. Štursy, v letech 1969–1971 na AVU Praha u prof. F. Cubra (zde setkání s doc. J. Johnem). Od roku 1977 se věnuje výhradně volné malbě a grafice, příležitostně se zabývá ilustracemi, grafickými úpravami knih, scénografií a realizacemi v architektuře.



Samostatné výstavy

  • 1976 Praha, výstavní síň ÚPVS (s L. Kaprasovou)/ Vlašim, kulturní dům (s V. Svobodou) 
  • 1977 Praha, Klub v Michalské 
  • 1980 Praha, Divadlo v Nerudovce/Liberec, Galerie Díla 
  • 1983 Praha, Galerie Karolina/Praha, Ústav makromolekulární chemie ČSAV/Litoměřice, Severočeská galerie 
  • 1984 Praha, Klub v Řeznické 
  • 1985 Praha, Galerie Na Újezdě/Moravské Budějovice, kulturní dům 
  • 1987 Praha, Galerie u Řečických/ Plzeň, výstavní síň Luna
  • 1988 Praha, Junior klub Na Chmelnici/Birmingham (Velká Británie), kult. centrum univerzity
  • 1989 Liberec, Oblastní galerie/zámek Staré Hrady (s M. Preclíkem)
  • 1990 Praha, Chodovská tvrz
  • 1991 Praha, Galerie K Munkerup (Dánsko), kulturní centrum
  • 1992 Aabenrau (Dánsko), Galerie Pregaard
  • 1993 Praha, Kolowratský palác – divadelní klub/zámek Doudleby (s M. Preclíkem, J. Radou)
  • 1995 Plzeň STOP GALLERY
  • 1996 Praha, Galerie Vyšehrad/Pardubice, Galerie Gong
  • 1998 Plzeň, Západočeská galerie/Praha, Studio Paměť/Praha, Literární kavárna
  • 1999 Schweinfurt, Gal. Schrotturm/Kostelec nad Orlicí, výstavní síň knihovny/Písek, Prácheňské muzeum/Opočno, zámecká galerie
  • 2000 Praha, Studio Paměť
  • 2000 Praha, Malý Španělský sál
  • 2001 Praha, Studio Paměť
  • 2002 Křížovice, Galerie z ruky
  • 2003 Praha, Studio Paměť
  • 2004 Klokočná – Mnichovice, Galerie 9/Praha – HAMU
  • 2005 Praha, Studio Paměť/Plzeň – Západočeská galerie
  • 2006 Praha, Studio Paměť
  • 2007 Terezín, Malá pevnost/Praha, Mánes – dolní výst. sál
  • 2008 Česk é kulturní centrum Brusel, České kulturní centrum Sofie, Náchod U mistra palmy, Domažlice Galerie Dorka
  • 2009 Praha Studio Paměť
  • 2010 Šumperk, GalerieJiřího Jílka
  • 2010 Praha, Karolinum Autopsychografie – Pessoa / Voves, Křížovice, Galerie z ruky, Plzeň, kresby (doprovodná výstava Bienále)
  • 2011 Soloturn, Galerie 9
  • 2011, Galerie Františka Drtikola, Příbram


Účast na výstavách

  • 1982 Horsens (Dánsko), výstavní síň univerzity 
  • 1983 Liberec, Oblastní galerie – „Člověk a svět“ 
  • 1984 Monte Carlo, XIX. přehlídka současného umění 
  • 1986 Praha, Galerie V. Kramáře – „Svět cirkusu a varieté“ 
  • 1987 Budapešť (Maďarsko), Art of today II 
  • 1989 Budapešť (Maďarsko), Art of today III 
  • 1991 Gallery D 
  • 1992 Praha, Nová síň – „Minisalon“ 
  • 1993 Praha, Kolovratský palác 
  • 1995 Plzeň, Stop Gallery 
  • 1996 Topolo (Itálie), instalace „Chronos“ (spolu s M. Jankem) 
  • 1997 Ludwigshafen, NSR, „České umění“ 
  • 2000 Plzeň, Topografie paměti/Plzeň, Bienále kresby 
  • 2001 Brémy (NSR), Topografie paměti 
  • 2002 Audabiac (Francie) – České výtvarné umění/Plzeň, Bienále kresby (ocenění poroty)/Terezín – Pocta Robertu Dessnosovi 
  • 2003 Audabiac (Francie) – České výtvarné umění 
  • 2004 Plzeň – Bienále kresby (ocenění poroty)/České Budějovice, Intersalon 
  • 2005 Kolín, Hudba ve výtvarném umění/Topolo (Itálie), instalace Chronos II./ Praha – Mánes – Jubilanti UB/Rakovník – Pocta V. Rabasovi (UB) 
  • 2006 Plzeň – Bienále kresby/Wroclav – Bienále kresby (Grand Prix) 
  • 2007 Plzeň, Masné krámy - Umělecká beseda, sochy, kresby/Rychnov nad Kn. – Umělecká beseda, členská výstava, Galerie výtvarných umění Most – čl. výstava UB, 
  • 2008 Plzeň, Bienále kresby (Cena hejtmana plz. kraje), Praha Novoměstská radnice – čl. výstava UB, Praha – Mánes, čl. výstava UB 
  • 2009 Litoměřice, Věšná pomíjivost – čl. výstava UB, Praha – Vltavín, Mini UB 
  • 2009, 2010 Plzeň, Bienále kresby (ocenění poroty)


Ilustrace a grafická úprava knih

  • 1993 James Joyce: Odysseus (Argo) 
  • 1994 Murilo Rubiao: Nevěsta z modrého domu (Argo) 
  • 1995 Viktor Fischl: Dvorní šašci (Elim) 
  • 1996 Pavel Rajčan: Ale přesto… (Krásné nakladatelství) 
  • 1996 Třetí břeh řeky (výbor z brazilských povídek) (Dauphin) 
  • 1997 Fernando Pessoa: Faust (Argo) 
  • 1998 Fernando Pessoa: Bankéř anarchista (Argo) 
  • 2000 Jiří Šotola: Tovaryšstvo Ježíšovo (Eminent) 
  • 2001 Jiří Šotola: Kuře na rožni (Eminent), Havajské mýty, pověsti a rituály (Argo) 
  • 2007 Jan Skácel: Zlé laně odcházejí k ránu (Dokořán)


Zastoupení ve sbírkách

  • Oblastní galerie – Litoměřice, 
  • Severočeská galerie – Liberec, 
  • Západočeská galerie – Plzeň, 
  • Galerie B. Rejta – Louny a v soukromých sbírkách


Realizace

  • 1996 Obecní úřad Řepy, Praha 6 triptych „Paměť země“, tmel, olej reliéf stěna „Paměť“, sádra 
  • 1998 Domov Sue Ryder, Michle, Praha 4 kaple: oltářní stůl, dřevo okna, malovaná vitráž triptych „Paměť“, tmel, olej hala: nástěnné reliéfy, sádra okno, vitráž


Scénografie

  • 1987 Obyčejná osoba (Nataša Tánská) 
  • 2004 Jana z Arku (Honegger) – FOK, Praha – Obecní dům 
  • 2006 Betulia (Mozart) – FOK, Praha – Obecní dům 
  • 2009 Sen (Přemysl Rut) Studio Divadla pod Palmovkou

logo-promed.png logo-zoubek.png logo-pamatnik.png logo-zastita-magistratu.png
Hlavní sponzor Umělecké besedy Podporují nás - Dědicové Ladislava Vycpálka Záštita hl.m. Prahy

Na hlavní banner webových stránek byly použity výňatky z rukopisů a obrazu zakladetelů umělecké besedy

Bedřich Smetana - prodaná nevěsta
Vítězslav Hálek - Básně její a z dálí na vlast (z literárního archivu památníku národního písemnictví)
Josef Mánes - Pod chalupou