CZ / ENG

Aktuality LDOUB

Z nových knih našich členů 

Všechny se konají v 17.00 v salonku kavárny Café Kampus


6. března 2019 v 17.00
Eda Kriseová - Mezi pannou a babou


3. dubna 2019 v 17.00
Michal Matzenauer - Mariánský sloup 


15. května 2019 v 17.00
Václav Daněk Pistole z písku 


5. června 2019 v 17.00
Jiří Stránský Štěstí napodruhé 

 


AKTUALITY

Vlasta Dvořáčková 1923 - 2018

Čtrnáctého března nás opustila Vlasta Dvořáčková, při své příslovečné skromnosti jedna z nejvýznamnějších současných básnířek, zároveň i vynikající překladatelka polské poezie, blízká přítelkyně a věrná tlumočnice laureátky Nobeloby ceny Wislavy Szymborské. Při své redaktorské činnosti v nakladatelství Odeon a posléze v důchodu proslula i jako autorka rozhlasových her a televizních adaptací. Ačkoli byla po své osmdesátce zbavena povinností platit příspěvky, posílala je po celých dalších třináct let jako dary Umělecké besedě. Rozloučila se s námi autorskou četbou Básní z poslední doby z knižního výboru Kdo v slunci chodi. Čest její světlé památce.


Jiří Honzík 1924 - 2018
 

12. března 2018 zemřel ve věku 93 let Jiří Honzík. Narodil se 19. dubna 1924 ve východočeském Košumberku, vystudoval gymnázium ve Vysokém Mýtě. Za protistátní činnost a komunistickou agitaci byl v roce 1942 zatčen gestapem a strávil patnáct měsíců ve vězení v Pardubicích, Terezíně – Malé pevnosti a Drážďanech. Po konci války vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy univerzity a poté nastoupil na místo aspiranta na katedře bohemistiky. Již při studiu publikoval v časopise Kulturní politika. Na základě jeho účasti na tzv. „Pamfletové aféře“ (1949), jež se týkala opisování parodického textu na sbírku Vítězslava Nezvala Veliký orloj, byl vyhozen a působil jako učitel v pohraničí. Později se vrátil na Filozofickou fakultu a působil na katedře rusistiky, odkud byl propuštěn po vyškrtnutí z KSČ v roce 1972. V šedesátých letech působil v kulturní rubrice Rudého práva, psal recenze a kritické texty do Lidových novin a Kultury. V době normalizace se Jiří Honzík věnoval překládání a editování, rusistice a psaní vlastní poezie – v roce 2005 mu vyšla sbírka básní S podzimem za zády. Sbírku literárněvědných textů z poslední doby připravuje k vydání Slovanská knihovna NK ČR.


Nové číslo Revue Život právě v prodeji!


Několik fotografií ze čtení: Václav Daněk - Stance pro Einsteina - ZDE


Video z Vyšehradských dnů 2015 k vidění ZDE


Dny české a slovenské Umělecké besedy na Vyšehradě, první fotografie ZDE


Albatros uvedl do síně slávy ilustrátora Jiřího Šalamouna


Cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež udělilo nakladatelství Albatros ilustrátorovi Maxipsa Fíka Jiřímu Šalamounovi. Osmdesátiletý výtvarník ocenění převzal dnes při udílení výročních cen Albatrosu, a vstoupil tak do pomyslné síně slávy. Nakladatelství každoročně oceňuje své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele.


Rytířem české kultury se stal Jiří Stránský


Jiří Stránský se už jako třináctiletý účastnil pražského květnového povstání, poté ale nemohl z politických důvodů dokončit ani gymnázium. V roce 1953 byl zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval i v uranových dolech. V roce 1960 byl amnestován, pracoval poté v dělnických povoláních. Až do roku 1989 byl zakázaným autorem.

Jiří Stránský ve své děkovné řeči uvedl, že ještě stále jsou lidé 'jako třeba paní Semelová, kteří nám připomínají, že je dobré si stále dávat pozor', řekl s odkazem na některé nedávné projevy komunistické poslankyně.


Václav Daněk slavil 85. narozeniny


Forever Young

O Václavovi Daňkovi je radost referovat. Je to stejné jako psát o špičkovém atletovi nebo o někom, kdo stabilně podává výkony a stále je připraven na rekord. Daněk je zkrátka něco jako přírodní úkaz vymykající se času. Při příležitosti svých kulatin představil v červnu v Pen klubu svou novou básnickou sbírku. A co víc, potvrdil, že je ve skvělé životní formě a píše další.

Ale hezky po pořádku. Daněk oslavil pětaosmdesátiny. Přesnější by bylo napsat osmapadesátiny. Jeho dvacátá autorská knížka Z pozdního sběru, vydaná při této příležitosti, svým vyzněním spíš inklinuje k tomuto věku. Hlasitě a s uznáním to rádi před nabitým auditoriem potvrdili kmotři sbírky, Jana Štroblová a Vladimír Karfík.

Za pravdu jim dali i skvělí recitátoři, herci Josef Somr a Rudolf Kvíz, kteří přečetli divákům autorem vybrané básně. Verše jeho srdci nejbližší, (jak je na autorských čteních zvykem)si Daněk přečetl sám.

Co dodat. K narozeninám popřál rozverně „Ptáš se, jak mi dupou králíci?“ Jan Vodňanský a silou vůle pohromadě držící klubové piano rozehrál do úžasného zvuku hudební virtuos Tomáš Víšek. K básníkově jubileu ostatně přáli všichni přítomní, a že jich tam 18. června bylo. Špendlík by nepropadl.

(foto: Jan Parkman)


logo-promed.png logo-zoubek.png logo-pamatnik.png logo-zastita-magistratu.png
Hlavní sponzor Umělecké besedy Podporují nás - Dědicové Ladislava Vycpálka Záštita hl.m. Prahy

Na hlavní banner webových stránek byly použity výňatky z rukopisů a obrazu zakladetelů umělecké besedy

Bedřich Smetana - prodaná nevěsta
Vítězslav Hálek - Básně její a z dálí na vlast (z literárního archivu památníku národního písemnictví)
Josef Mánes - Pod chalupou