CZ / ENG

Aktuality LDOUB

Z nových knih našich členů 

Všechny se konají v 17.00 v salonku kavárny Café Kampus


7. března 
Karla Erbová: Tíseň Verše 
z básnické sbírky spolu s autorkou čte Rudolf Kvíz 
Vydalo nakladatelství Knihovna města Plzeň


18. dubna
Ivan Binar: Revoluce! 

Z nového románu vydaného nakladatelstvím Pulchra čte autor
Jaroslav Pelikán – flétna

 


AKTUALITY

Nové číslo Revue Život právě v prodeji!Literární středa Umělecké besedy

10. května 2017 v 17.00

Miloš Horanský: Dlužní kniha milosti

S autorem spoluúčinkují

Jiří Žák, herec Divadla na Vinohradech

Hana Strejčková, dramaturgyně a režisérka

Středa 10. května 2017, salonek Café Kampus

Náprstkova 10, Praha 1 (dříve Krásný ztráty)

Začátek v 17.00 hodin

Z anotace:

Po deseti letech od vydání básnické sbírky Amortale (2006) přichází divadelní režisér, básník a kritik, profesor Miloš Horanský (* 1932), s novou básnickou sbírkou. Ta v mnohém prohlubuje charakteristické rysy jeho básnického rukopisu - dramatičnost, tvorbu nových slov, zkratkovitost, citovou vypjatost, ostré střihy, důraz na osudovost, ostrost vidění, odpor k sentimentalitě, vnímání života mezi krajními póly zrození a smrti -, autorův výraz se zde však oproti předchozím sbírkám posouvá výrazně dál: k celkovému ohlédnutí za tím, co bylo prožito, co je nenávratně pryč, ale i důraz na to, co dosud trvá, co nepomíjí. Výrazně jsou tyto kvality nové Horanského sbírky vidět v ústředním třetím oddílu knihy, shrnujícím básně dedikované autorovým přátelům či psané jako ohlédnutí za nimi. Nedílnou součástí svazku je šest autorových kreseb, podtrhujících hutnost a naléhavost jeho básnického výrazu.


Jarní společenský večer


Večer proběhl v pondělí 24. dubna 2017 v 18.30 hodin
v Klubu Hudební a taneční fakulty AMU, Malostranské nám. 13, Praha 1.


Několik fotografií ze čtení: Václav Daněk - Stance pro Einsteina - ZDE


Umělecká beseda dětem - děti Umělecké besedě


Nedělní matiné proběhlo 12. června 2016 od 11.00 hodin 
v Kostele sv. Vavřince, Praha 1, Malá strana.


Video z Vyšehradských dnů 2015 k vidění ZDE


S hlubokou lítostní oznamujeme, že zemřel Herec, dabér a člen Umělecké besedy Miloš Hlavica...


Dny české a slovenské Umělecké besedy na Vyšehradě, první fotografie ZDE


Albatros uvedl do síně slávy ilustrátora Jiřího Šalamouna


Cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež udělilo nakladatelství Albatros ilustrátorovi Maxipsa Fíka Jiřímu Šalamounovi. Osmdesátiletý výtvarník ocenění převzal dnes při udílení výročních cen Albatrosu, a vstoupil tak do pomyslné síně slávy. Nakladatelství každoročně oceňuje své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele.


DNY UMĚLECKÉ BESEDY - TISKOVÁ KONFERENCE


foto: Jan Parkman
9. Dubna 2015 proběhla na půdě pražské Hamu tisková konference týkající se Dnů Umělecké besedy, které budou probíhat od 15. do 17. května 2015 na Vyšehradě. 


Rytířem české kultury se stal Jiří Stránský


Jiří Stránský se už jako třináctiletý účastnil pražského květnového povstání, poté ale nemohl z politických důvodů dokončit ani gymnázium. V roce 1953 byl zatčen, obviněn ze špionáže a z velezrady a odsouzen na osm let. Během věznění pracoval i v uranových dolech. V roce 1960 byl amnestován, pracoval poté v dělnických povoláních. Až do roku 1989 byl zakázaným autorem.

Jiří Stránský ve své děkovné řeči uvedl, že ještě stále jsou lidé 'jako třeba paní Semelová, kteří nám připomínají, že je dobré si stále dávat pozor', řekl s odkazem na některé nedávné projevy komunistické poslankyně.


Václav Daněk slavil 85. narozeniny


Forever Young

O Václavovi Daňkovi je radost referovat. Je to stejné jako psát o špičkovém atletovi nebo o někom, kdo stabilně podává výkony a stále je připraven na rekord. Daněk je zkrátka něco jako přírodní úkaz vymykající se času. Při příležitosti svých kulatin představil v červnu v Pen klubu svou novou básnickou sbírku. A co víc, potvrdil, že je ve skvělé životní formě a píše další.

Ale hezky po pořádku. Daněk oslavil pětaosmdesátiny. Přesnější by bylo napsat osmapadesátiny. Jeho dvacátá autorská knížka Z pozdního sběru, vydaná při této příležitosti, svým vyzněním spíš inklinuje k tomuto věku. Hlasitě a s uznáním to rádi před nabitým auditoriem potvrdili kmotři sbírky, Jana Štroblová a Vladimír Karfík.

Za pravdu jim dali i skvělí recitátoři, herci Josef Somr a Rudolf Kvíz, kteří přečetli divákům autorem vybrané básně. Verše jeho srdci nejbližší, (jak je na autorských čteních zvykem)si Daněk přečetl sám.

Co dodat. K narozeninám popřál rozverně „Ptáš se, jak mi dupou králíci?“ Jan Vodňanský a silou vůle pohromadě držící klubové piano rozehrál do úžasného zvuku hudební virtuos Tomáš Víšek. K básníkově jubileu ostatně přáli všichni přítomní, a že jich tam 18. června bylo. Špendlík by nepropadl.

(foto: Jan Parkman)S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve věku 93 let zemřela básnířka Bohumila Grögrová... S lítostí oznamujeme, že 14. března 2014 zemřel vážený herec Otakar Brousek...logo-promed.png logo-zoubek.png logo-pamatnik.png logo-zastita-magistratu.png
Hlavní sponzor Umělecké besedy Podporují nás - Dědicové Ladislava Vycpálka Záštita hl.m. Prahy

Na hlavní banner webových stránek byly použity výňatky z rukopisů a obrazu zakladetelů umělecké besedy

Bedřich Smetana - prodaná nevěsta
Vítězslav Hálek - Básně její a z dálí na vlast (z literárního archivu památníku národního písemnictví)
Josef Mánes - Pod chalupou