CZ / ENG

Aktuality LDOUB

Video z jarního společenského večera UB (26. 4. 2017) ZDE


Z nových knih našich členů 
Všechny se konají v 17.00 v salonku kavárny Café Kampus


8. listopadu
Arnošt Goldflam PŘIBLBLÉ ANEKDOTY


6. prosince
Jakub Fišer OBŽALOBA LŮZOKRACIE


Předsedkyně Hana Kofránková, místopředseda Václav Daněk.

Literární odbor byl součástí Umělecké besedy od jejího založení v roce 1863. Poté, co byla činnost spolku v roce 1990 obnovena, rozšířil se rozsah tohoto odboru o dramatické umělce. Nyní je to tedy literární a dramatický odbor (LDO). Jeho jádro tvoří spisovatelé, překladatelé, vydavatelé, režiséři a herci. Odbor pořádá ročně 8 – 10 pořadů prózy i veršů z nové tvorby svých členů. Tyto Literární středy spojené s autogramiádami se konají v prostorách Českého PEN klubu na adrese Praha 1, Klementinum 190 ve spolupráci se Společností přátel PEN klubu (www.pen.cz). Literáti a herci působí též na Hudebních útercích na pozvání hudebního odboru Umělecké besedy (obvykle se konají v kostele svatého Vavřince v Hellichově ulici 18 na Malé Straně). Dvakrát ročně, na začátku zimy a na konci jara, spolupořádá literární a dramatický odbor společenské večery původně nazývané spolkové Čaje. Posledních pár let se tato setkání odehrávají v restauraci Mánes s literárně hudebním programem, básnickou kuchyní a s štědrou tombolou z výtvarných a knižních darů besedního členstva.

K 140. výročí Umělecké besedy s titulem zakládajícího hesla V umění volnost byla vydána kniha Rudolfa Matyse s podtitulem Kapitoly z dějin Umělecké besedy.

Znovu začala vycházet a již k šestému číslu došla umělecká revue Život. Starobesední časopis stejného jména vycházel do roku 1949, v 30. letech byl jeho redaktorem Vladimír Holan. Nyní je šéfredaktorkou Vlasta Skalická, Rudolf Matys předsedou redakční rady.


logo-promed.png logo-zoubek.png logo-pamatnik.png logo-zastita-magistratu.png
Hlavní sponzor Umělecké besedy Podporují nás - Dědicové Ladislava Vycpálka Záštita hl.m. Prahy

Na hlavní banner webových stránek byly použity výňatky z rukopisů a obrazu zakladetelů umělecké besedy

Bedřich Smetana - prodaná nevěsta
Vítězslav Hálek - Básně její a z dálí na vlast (z literárního archivu památníku národního písemnictví)
Josef Mánes - Pod chalupou